Genel Tanıtım

1965'te “İngiliz Filolojisi” adı altında kurulan Bölümün amacı İngiliz dili, edebiyatı ve kültürünü incelemek, öğrencilere bilimsel araştırmacı niteliğini kazandırmak ve öğrencilerin yazılı ve sözlü İngilizcesini geliştirmektir.  Bölümde İngiliz Dili ve Edebiyatı ve İngiliz Kültür Araştırmaları alanlarında yüksek lisans ve doktora programları yürütülmektedir. İngiliz Kültür Araştırmaları programı Türkiye’nin bu alanda doktora eğitimi veren tek programıdır.

 

Bölümümüzde ayrıca düzenli olarak tiyatro etkinlikleri, konferanslar ve zaman zaman kültürel geziler düzenlenmektedir. Her yıl Bölümümüzün öğrencilerince sahneye konulan oyunlar üniversitemiz öğrencileri ve personeli tarafından büyük ilgi görmektedir. Bölüm tarafından yürütülen konuşmalar ise  gerek Bölümümüz öğretim elemanları ve öğrencileri ile birlikte, üniversitemizin diğer bölümleri ve başka üniversitelerden gelen konuşmacıları buluşturmaktadır. Bunların dışında bölümümüz öğrencilerinin düzenlediği kültürel gezilerle öğrencilerimiz ülkemizin tarihi, turistik ve kültürel zenginliklerini görme şansını yakalarken yeni arkadaşlıklar kurma ve sosyal çevrelerini genişletme olanağını yakalamaktadırlar.

Bölümde popüler kültür, kadın edebiyatı, medya, etnik azınlık çalışmaları, kolonileşme ve kolonileşme sonrası dönem çalışmalarını da içeren öğretim uygulanmaktadır. Derslerde sınıf içi tartışmalar, öğrencilerin hazırladığı dönem ödevleri ve sınıf içi çalışmalar, ders sorumlularınca verilen bilgiler kadar önem taşımaktadır.  Değerlendirme, sınavlar ve sınıf içi katılımlara dayalı olarak yapılmaktadır.  Bölüm programlarının tamamında eğitim dili İngilizcedir.

 

Eğitim sertifikası alan mezunlarımız eğitim kurumlarında İngilizce öğretmenliği ve okutmanlık yapmaktadırlar. İleri derecede İngilizce dil bilgisi, kültür ve edebiyat bilgileri ile donanmış elemana ihtiyaç duyulan turizm sektörü, Bakanlıklar, bankalar, TRT ve özel medya kuruluşları, çevirmenlik, reklam sektöründe metin yazarlığı ve yayınevlerinde editörlük gibi alanlarda mezunlarımız geniş iş imkanlarına sahiptirler.